Neler Yaşattın Sen Bize 2022

Hazreti Milâd’ın bile zamanın sonunda bir yerlerde utanç içinde, eshefle baktığını hissediyorum bu seneye. Zira sevgili dostlarım, yaşadığımız bu sene, hayat mayat değildi.

Milâdi takvimin 2022. Senesini tamamlarken bu satırları ileride bir gün “Yaa ne yıllarmış bee! Şimdi hiç öyle değil hayat” temalı nostalji pornolarına dönüşmesi için değil; bizzat tarihe not düşülmesi için yazıyorum. Miladi takvimin yaratıcısı Hazreti Milâd’ın bile zamanın sonunda bir yerlerde utanç içinde, eshefle baktığını hissediyorum bu seneye. Zira sevgili dostlarım, yaşadığımız bu sene, hayat mayat değildi. Pandemisiz ilk sene diye kimse tatsızlık çıkarmadı o kadar.

Astrolog Dinçer Güner’den Yeni Yıl Öngörüsü

,2022’nin gelişi değil de 2021’in bitişi çok büyük olaydı. 2021′, sağ atlatabilenler (bkz: kinaye örneği) 2022 için bu sene benim yılım olacak diyordu, fakat duayen astrolog Dinçer Güven, muhteşem bir isabetlilikle anlatmıştı bize 2022’nin nasıl bir yıl olacağını. Âkil değildik, anlayamadık.

2023’ten sesleniyorum: Hoş geldiniz, canlı yayındayız.

Şimdi koca bir yılı “En Akılda Kalan” anlarıyla tekrar bir hatırlayalım. Ne rezaletler yaşandı bu mendebur yılda.

Evden 1 Canla Çıkan Adam

Şansa inanmayan insanlara bir mesaj vererek başladı 2022. Yeni yılın daha ilk günlerinde büyük resmi görüp: “Ulan bu hayatı yaşasam ne, yaşamasam ne” diyerek evden 1 HP canla çıkan Amerikan vatandaşı dostumuz, metro turnikesinden atlarken düşüp vefat etmişti. Işıklar yağsın mezarına ama bir kez metro turnikesinden atlarken düşüp bir kez ölmeyi, her gün metrobüse 50 lira vererek her gün ölmeye yeğlemek de yiğit olanın harcıdır zaten.

Sermayenin Köpeği Boji

İstanbul Belediyesinin proje köpeği Boji’yi çok çabuk unutmuşsunuz bakıyorum da. 2021 yılında kendisini azıcık hayvansever aktivist hissetmek isteyen Beyaz Türklerin canla başla savunduğu, adeta 2021 yılında sarılacak güzel bir şey bulmanın heyecanıyla gündemden hiç düşürmeden sevdiği Köpek Boji’den bahsediyorum.

Yetemedik Boji’ye. Cebine aylık akbilini koyduk, yemeğini suyunu verdik, başını sevdik ama yetmedi. 2022’nin ilk günlerinde, fırsatını bulduğu gibi davasını satıp sermayenin köpeği olmuştu. Şimdi lüks arabalarda geziyordur İstanbul’u gezgin köpek Boji.

Üşenmeyip mahalledeki ağaçların dibinden bok bulup cebine koyan, yarım saat cebinde taşıyıp tam tramvaydan inerken koltuğa bırakıp suçu Boji’ye atan canım abim… Affet bizi çok geç anladık değerini çooooook…

Plandemi

Hatırlarken bile içimiz sıkılıyor. Otobüste, avmde, markette maske taktığımız o korkunç dönem… 2022 bu kadar sert başlayınca ilk düşen MASKELER olmuştu. Bir süre sonra otobüs şoförlerinin de sıkılıp maskeyi çenesine indirerek sürüşe devam etmesinden gazı alan herkes; akbili basana kadar maskeyi takmaya, arka taraflara ilerledikçe salaktan maskeyi indirmeye başlamıştı. Bir noktada 250 yaşına kadar yaşamak isteyen teyzeler ve Falaadin’e günde en az 2 fal yollayan hanımlar haricinde maske takan, takmayana ses eden yoktu.

Ama hâlâ yayın hayatı boyunca tek Covid yakalayamamış tek işi bize eziyet etmek olan HES denilen saçmalık hayatımızdaydı. Bir kez daha bir olursak, tek olursak ne kadar güçlü olduğumuzu gösterdik ve def ettik hayatımızdan bu saçma kodu. Olan biz X-Rayden telefondaki QR kodunu okutup geçerken ezberden HES kodu sayan kâmillere oldu. Geçen sordum hâlâ hafızadaymış kodlar. Çok şükür yük etmedik üzerimize.

Uncancelled Culture

Yılı neredeyse yarılamışken muhasır medeniyetler seviyesine ulaştığı yanılgıısna kapılıp Avrupa’dan Amerika’dan ithal dertler edinmeye çalışan Cancel Culture tarikatının suratında tokat gibi patlayan gelişmeler, bizi biraz da olsa uzaklaştırmıştı bu karanlık gündemden.

Kariyerinde 2 filimde rol alamamış, bir baltaya sap olamamış, bi şekilde ne yapıp edip Johnny Depp’i ağına düşürmüş güzeller güzeli ablam Amber Heard, zaten her filmde surata 20 kilo kimyasal çalmaktan uyuşturucu bağımlısına dönüşmüş, bir deri bir kemik kalmış oyuncu abim Johnny Depp’i iptal ettirmeye çalıştı. Sistem o kadar temiz ki adamın reklam anlaşmaları tak diye iptal oldu, film projelerinden çıkarıldı. Daha buradan dönmez; bi kilise tuvaletinde sabaha karşı overdosedan ölü bulunur derken karanlıkların içinden Mesih gibi yükselip davayı kazanmıştı Johnny Depp. Bizi çok alâkâdar eden bir durum değil ama 2022’nin önemli olaylarındandı.

Yoga Muga

Mayıs sonu gündeme düşen, yılın belki de en saçma haberi geliyor. Eskişehir’de bir parkta 3-5 hanımefendi toplanmışlar, matları sermişler çimene, açık havada temiz bi yoga yapalım demişler. Kolluk kuvvetleri ceplerinde ne kadar hadsizlik varsa yanlarına gelip “Pardon ama öyle ulu orta yerde çok afedersiniz yoga muga yapamazsınız” deyip kovalamışlar ablalarımı.

Öyle zannediyorum ki Yoganın sipirütel artılarıyla birlikte ülkenin geri kalanından çok daha üstün bir dünya görüşüne sahip ablalarım hiç zaman kaybetmediler, 2 gün sonra 100 kadar kadın toplanıp serdiler matları durdurlar tadasanaya (Bkz: Yoga’da bir duruş)

Ülkenin organize olabilen tek grubu oldukları için olası bir aristokrasi yönetiminde kendilerine de bir şans verilmeli diye düşünüyorum.

Doğal Seçilim?

Bilmiyorum fark ettiniz mi ama yılın ortasında koca ülke insiyatif aldı ve bir mülteciyi sınır dışı etti. Yaşanan bu elim olayın uluslararası hukuktaki yerini bilemiyoruz ama “Doğa ananın vardır bir bildiği.” Deyip devam ediyoruz hayatımıza.

Öldürmeyen Allah Öldürmüyor

11 yıl aranın ardından İbrahim Tatlıses bir kez daha sevmeyenlerini üzdü. Yaradanla aralarındaki alacak verecek davası daha ileri tarihe ertelenen İbrahim Tatlıses, geçirdiği araba kazasının hemen ardından soluğu sahnelerde aldı.

Acı Kaybınız

Hiç şüphesiz yılın en sansasyonel olaylarından biri İngiltere kraliçesi II. Elizabeth’in ölümüydü. Kendisini derinlemesine tanımayanlar için II. Elizabeth; kültürlü, nazik, entelektüelitenin en üst seviyelerine ulaşmış, at binmeyi bilen, tarih öğrenmeyi, gezmeyi seven, çevresindekilere asla saygıda kusur etmeyen bir hanımefendiydi. Zaten bu saydığımız özelliklerin hemen hemen tamamı, mazlum halklarını kanına ve malına elini bulaştırmış oligarkların ortak özellikleridir. Yıldızlar ışık tutsun yattığın yere Elizabeth.

2022 Dünya Kupası

Yılın en önemli organizasyonunu, belki de tarihin en özel Dünya Kupası’nı izledik. Tam bir fenomenler geçidi olacaktı, tek fenomen geçidi oldu. Bir çok efsane son kez kramponlarını bağladı bu kupa için. Stat inşaatlarında ölen insanlar yetmiyormuş gibi bir de Arjantin’in her galibiyetinde milyonlarca insanın içindeki yaşama sevinci öldü. Sadece bir kez tüm dünya tek yürek oldu, Arjantin’i destekledi… O maçın da galibi Suudi Arabistan oldu.

Bu muhteşem tiyatroda emeği geçen herkese teşekkürlerimizi, Arjantin için top koşturan tüm futbolcular ve teknik ekibe tebriklerimizi, Ronaldo sevdalısı dostlarımızın yakınlarına ise baş sağlığı dileklerimizi iletiyoruz.

İşte 2022 böyle bir yıldı. Hadi bakalım 2023, kara çıkart yüzümüzü, utandır bizi ve güzelce geçip git hayatımızdan. İyi seneler dileriz herkese!

Total
0
Shares
4 comments
  1. 2022, büyük ikramiye size çıksa naaparsınız sorusu duyulduktan sonra küçük hayaller kurduğunu fark ettiğin anda duyduğun pişmanlık gibi bi’ yıldı.. birkaç kere okuyun bu anlayacaksınız ne demek istediğimi..

    Fiş buralarda bi yerde olacaktı. Hıh. Kolay gelsin.

    1. Birkaç saniye arkaplanda bi’ müzik çalıyor ya. İşte biz o çalan müziğe aşina insanlar olarak yaşıyoruz bu hayatı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous Post

Hoş Geldiniz